ДЕНДРОПАРК "ОЛЕКСАНДРІЯ" ТА БУДИНОК ОРГАННОЇ МУЗИКИ

Найбільший та найстаріший дендропарк в Україні та Європі заснований в 1788 році. На його території, площею в 400,67 га зростає біля 5 тис. дерев віком понад 200 років (серед них біля 700 інтродукованих). Унікальні колекції рослин нараховують більше 2500 видів та внутрішньовидових таксонів деревних та трав’янистих рослин, серед яких найбільша в Україні колекція тису (4 вида і 22 культивара), ялівцю (4 вида і 83 культивара), старовинних сортів яблуні (117 сортів). Діброва парку є найбільшою із старовікових (середній вік дубів 250 років, максимальний — понад 500 років) і чистою із заплавних дібров України (можливо навіть Європи) — площа 44,6 га. Велика галявина (композиційне ядро парку) займає площу 10 га. На території парку ростуть найстаріші в Україні тюльпанове дерево і сосна Веймутова, сосна чорна, модрина європейська та ін.

 

Вважається, що будівництво парку „Олександрія” було розпочато у 1787 – 1788 рр. До складання проекту були залучені відомі в Європі архітектори-паркобудівники, зокрема Мюффо та італієць Домінік Ботані.

 

Територія парку має трохи видовжену конфігурацію, яка по формі нагадує неправильну трапецію. Вся територія має плавний нахил до р. Рось і характеризується перепадом висот, який складає 27 м. Парк перетинають три балки: Східна, Середня, Західна, які мають підземні виходи джерельних вод.

 

Майже по поперечній осі земельного клину, на підвищеній місцевості при Сквирській дорозі, розташований історичний осередок парку „Дідинець”. Тут влаштовано літню резиденцію графа Браницького „Аустерію” – комплекс павільйонів, залу для танців, допоміжні служби та зелені і водні оздоблення. На віддалі 500 м розташовано економічний двір – правління економа, що відав лише парковим господарством (управитель всіма маєтностями мав резиденцію у Білій Церкві). Тут містилося житло постійних  працівників, майстерні, оранжерея та квіткове господарство, фруктовий сад, поруч рибні ставки.

 

Поряд з „Дідинцем” з західного боку розплановано сад у мурі (сад обведений мурованою стіною для захисту теплолюбних плодових дерев від холодних вітрів); зі східного боку – клини: сад Катерини ІІ та сад Потьомкіна, Російський сад, городи.

 

Західна частина парку, третина всієї паркової території – відмежована дорогою, від економічного двору до Сквирського шляху, була відведена під мисливські угіддя – звіринець і служила лісопарком.

 

Решта території була визначена під художню частину паркових влаштувань. До них належить Мала і Велика поляни з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада „Луна”, „Руїни”, „Китайський місток”, „Арочний місток”, острів „Марії”, острів „Троянд”, різного роду фонтани, водоспади та інші архітектурні форми. Разом з галявинами та дібровою, ставками та річкою Рось вони утворюють чудовий незабутній парковий ансамбль, який є одним з найкращих не тільки в Україні, а у Європі.

 

Будинок органної та камерної музики (Костел Іоанна Хрестителя)

 

Будинок органної та камерної музики в Білій Церкві відкрито в будівлі костелу Святого Іоанна Хрестителя, в центральній частині міста, на Замковій горі. Кам'яна будівля собору - споруда 1812 року. У композиційному ансамблі храму зібрані всі особливості церковних споруд початку 19 століття, що робить костел воістину архітектурної візитною карткою Білій Церкві

 

Костел Святого Іоанна Хрестителя в Білій Церкві був збудований на кошти гетьмана К. Браницького в 1789 році, проте будівництво розтягнулося на довгі 23 роки. Двері храму відчинилися лише в 1812 році.

 

Костел був закладений на місці, де раніше розташовувалася дерев'яна церква, яка і дала місту назву. Гетьман заклав храм в пам'ять про свого сина Олександра, який загинув, будучи ще маленькою дитиною. Існує версія, що автором цієї архітектурної перлини є італійський архітектор Доменіко Ботані.

 

Ідея відкрити в костелі Будинок органної та камерної музики вперше була озвучена в середині 70-х років. Перший орган встановили взимку 1990 року. За роки свого існування Будинок органної та камерної музики набув статусу одного з кращих концертних залів в Україні, а також став центром духовного життя всієї Білій Церкві. Тут виступали виконавці з різних країн світу: Латвія, Литва, Молдова, Швеція, Італія, Аргентина, США, Канада та інших.

 

Щорічно в Будинку органної та камерної музики в Білій Церкві проводиться фестиваль «Золота осінь». Для екскурсійних груп за попереднім замовленням проводяться спеціальні концерти.

Тут на постійній основі діє виставка-продаж робіт місцевих художників, також тут проводяться міські заходи, святкування професійних свят, вручення премій діячам культури, благодійні концерти.

 

Вартість проїзду:

 

Neoplan(44+5)

Neoplan(35+5)

Mercedes(30+3)

MAN (25+3)

270

290

310

330