ЛЕГЕНДАРНА ГЕТЬМАНСЬКА СТОЛИЦЯ

Для усіх шанувальників історії та архітектури обов'язковим місцем для відвідування є Національний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця".

Цей унікальний заповідник, який знаходиться у місті Батурин на Чернігівщині, об'єднує безцінні пам'ятки історії, архітектури, культури, археології і природи: палацово-парковий ансамбль Кирила Розумовського, будинок генерального судді Василя Кочубея, музей археології Батурина, Воскресенська церква-усипальниця  гетьмана Розумовського, парк "Кочубеївський",  Миколо-Крупицький монастир, Цитадель Батуринської фортеці. Батурин є найяскравішою пам'яткою козацької доби, оскільки довгий час місто було резиденцією гетьманів Лівобережної України, зокрема Івана Мазепи, Пилипа Орлика і Кирила Розумовського.

Центральним об'єктом заповідника "Гетьманська столиця" є триповерховий палац останнього гетьмана України Кирила Розумовського, побудований у 1799–1803 роках архітектором Чарльзом Камероном. Довгий час палац був у занедбаному стані, проте у 2003-2008 роках його реставрували і він набув свого теперішнього вигляду. У палаці налічується 55 кімнат, але тільки деякі з них відкриті для відвідувачів. Територію навколо палацу займає красивий ландшафтний парк, у якому можна погуляти та перепочити, милуючись цвітінням троянд, яких у парку росте багато різновидів.

Любителі прогулянок та природних парків вподобають у Батурині Кочубеївський парк – унікальну пам'ятку садово–паркового  мистецтва XVII ст. Парк був створений  генеральним  суддею Василем Кочубеєм на базі природної діброви. На 10 гектарах парку налічується більше 30 видів дерев та чагарників Ще одна пам'ятка архітектури в Батурині, Воскресенська церква, була побудована у 1803 році, одночасно з палацом Розумовського. Церкву побудували на місці зруйнованого мазепинського Троїцького собору, і, за легендою, вона була побудована з цегли розібраної вежі Мазепи. Розумовський помер у рік завершення будівництва храму, і, згідно з заповітом гетьмана, він був похований у склепі на території Воскресенської церкви. Це одне з небагатьох  поховань українських гетьманів,  яке  збереглося до наших днів.

Цитадель Батуринської фортеці - це відтворення козацької фортеці, з гетьманським будинком в центрі. Фортеця повністю дерев'яна, оскільки у 17-18 столітті артилерія досягнула таких висот, що руйнувала будь-які замки, тому звичайне дерево, обмазане глиною, давало рикошет від ядер і бомб артилерії.

Автентична цитадель з фортецею була повністю зруйнована у 1708 році московським військом на чолі з князем Олександром Меньшиковим. А усіх мешканців фортеці московити жорстоко вбили. Причиною стало те, що гетьман Іван Мазепа виступив проти Петра І у війні на боці Шведського королівства. Цитадель була відтворена у 2008 році.

З оглядового майданчика на  в'їзній  вежі Цитаделі на висоті 29 метрів відкривається  неперевершений краєвид на заплаву ріки Сейм.

У десяти кілометрах від Батурина, у селі Осіч, знаходиться діючий Миколо-Крупицький жіночий монастир. Історія монастиря сягає ще домонгольського періоду, а за часів, коли Батурин був столицею гетьманщини, монастир був релігійним центром всієї Лівобережної України.

 

Вартість проїзду:

 

Neoplan(44+5)

Neoplan(35+5)

Mercedes(30+3)

MAN (25+3)

420

450

480

500